fbpx

O GŁOSIE po mojemu😊 

1. Gdy spotykasz Ryana Goslinga czyli o pierwszym wrażeniu głosowym.

Wystarczy jedno słowo, by nasz rozmówca wstępnie określił naszą wiarygodność, profesjonalizm i atrakcyjność. Dzieje się to odruchowo z brzmienia głosu. W pierwszym wrażeniu aż 70 %znaczenia ma ton głosu – podają badacze Glasgow University.

Wyobraź sobie, że jestem na imprezie stąd moje boa i nagle podchodzi do mnie niebezpiecznie przystojny Ryan Gosling. Jak potoczyła się rozmowa z Ryanem, o tym w odcinku #1 Zarabiaj Głosem!

2. Rozwijaj ekspresję w mówieniu. Poznaj #3 triki łatwe do zastosowania.

Im więcej dźwięków w naszym głosie tym więcej ekspresji w mówieniu. Poznaj ćwiczenia, by rozwinąć intonację i mówić z życiem. Akcja odcinka #2 Zarabiaj Głosem! dzieje się między łazienką a kuchnią. W kuchni od rana działa Juliette. Sieka, kroi. W łazience trąci nudą. Joseph monotonnym ruchem i dźwiękiem wbija gwóźdź w ścianę. Do łazienki wpada charakterna Juliette, i co się wydarzyło?

3. Co sztuczny uśmiech zmienia w głosie?

Kiedy uśmiech jest naturalny działa ocieplająco nasz głos. Uśmiech wzbudza sympatię. A jak wzbudza sympatię to autorytet. Jest kluczowym elementem w budowaniu pozytywnego pierwszego wrażenia. Uśmiech może jednak zdradzać nerwowość i nienaturalność. Uważaj na ten sztuczny i przyklejony. W odcinku #3 Zarabiaj Głosem! włącz czujność na samogłoskę „e”, dlaczego?

4. Jak wypowiadać samogłoskę „ę”, by brzmieć atrakcyjnie.

Odcinek #4 Zarabiaj Głosem! przenosi nas w przeszłość. Kiedyś „Ę” na końcu wyrazów brzmiało modnie, a dzisiaj „oldskulowo”. Jak prawidłowo wypowiadać nosową samogłoskę „ę”.
W pomarańczarni między cytrusami, a figami stoi ławeczka. Na ławeczce pewna pani, pewien pan umówili się na małe tet-a tet. Ach, te XIX -wieczne maniery. Pan mówi: urwęęę stokrotkęęę, pani: naprawdęęę. Pan: lubujęęę Cięęę, pani mówi: nie wierzęęę.

5. Poznaj 1 sekrecik melodyjnego mówienia.

Melodyjne, płynne mówienie zaprasza do słuchania. Wprowadź jeden trik, a usłyszysz zmianę w mówieniu na lepsze. Sekretny trik znajdziesz w odcinku #5 Zarabiaj Głosem!
Autostradą mknie auto autentyk z 1962 roku, wow. Za kierownicą Samuel obok Eleonora. Chcieliby jechać do Australii, ale tym razem jadą do spokojnej oazy na Suwalszczyźnie.
Samogłoski występują obok siebie, np. oa, ue, au…czytamy łącznie, posłuchaj jaki to daje efekt.

6. W tańcu czasem się rozmawia. Unikaj #3 błędów w mówieniu.

To tańczący Odcinek #6 Zarabiaj Głosem! A jeśli w tańcu chcesz zaimponować lekkością komunikacyjną, unikaj 3 błędów: monotonii, braku uziemienia w głosie i szybkiego tempa mówienia.
Wakacje. Plaża. W uszach dźwięczy piosenka Rycha Rynkowskiego: „Dziewczyny lubią brąz”. Widzisz nieznajomą dziewczynę, z którą chcesz zatańczyć. I co się wydarzyło?

7. Monotonia w głosie to jak jazda jednotorową kolejką.

Co łączy lewą półkulę mózgu ze sposobem mówienia?
Bohaterowie odcinka #7 Zarabiaj Głosem! lubią ze sobą rozmawiać, szczególnie o finansach i liczbach. Ona księgowa, on finansista. Łączy ich – w dużym uproszczeniu – lewa półkula mózgu. Logika, pragmatyzm, racjonalne myślenie, analiza. Łączy ich również przekonanie, że emocje w głosie są stratą czasu i energii. Niestety w ich mówieniu utrwaliła się monotonia. Dziś umówili się na kawę, ale do kawiarni niespodziewanie wpadła koleżanka. I co się wydarzyło?

8. Turkusowy mikrofon odmienił mój głos 😊 Eksperymentuj głosem!

Szukasz sposobów na porywające wystąpienia? Postaw na głos. Czy wiesz, że wiesz, że 2 razy ważniejsze jest JAK MÓWISZ od tego, CO MÓWISZ i mówią o tym liczne badania. Dobre wystąpienie to dobrze opowiedziane wystąpienie. Mów różnymi głosami. Zmieniaj wysokość, tempo, barwę… w zależności od treści jakie przekazujesz. W odcinku #8 Zarabiaj Głosem! poznaj łatwe ćwiczenia, by mówić różnymi głosami.

O mnie

Magdalena Wadowska

W życiu idę za głosem serca, a ten od najmłodszych lat zapraszał mnie do świata dźwięku i rozmowy z drugim człowiekiem. Ukończyłam śpiew, a równolegle studiowałam antropologię kultury, na której stawiałam pierwsze kroki w wywiadach. Naturalną konsekwencją była 20-letnia przygoda z radiem (m.in. Radio Kraków, radiowa Trójka, Jedynka, Studio Reportażu i Dokumentu), aż finalnie zostałam trenerką głosu/wystąpień. Wszystko zaczęło się od głosu!

Głos zaprowadził mnie daleko. Miałam szansę przeprowadzać wywiady z takimi osobistościami jak Rafał Sonik, Marek Kamiński, Jaś Mela, Danuta Wałęsa, Stanisława Celińska, Tomasz Stańko, Anna Dymna, Leszek Możdżer, Zbigniew Wodecki. Jestem laureatką wielu prestiżowych nagród i wyróżnień dziennikarskich m.in. Grand Press, Grand PIK, I nagroda Newsreportaż Newsweek, nominacja PRIX EUROPA, wyróżnienie Watergate SDP, nominacja do nagrody PAP im. R. Kapuścińskiego, Dziennikarz Roku 2009 – nagroda małopolskich dziennikarzy.

Od 5 lat jestem trenerką na pełnym etacie. Przez ten czas stworzyłam m.in. warsztaty z tematyki zarządzania głosem w biznesie Zarabiaj Głosem/Głos jest Twoją wizytówką i wystąpień publicznych online/offline. Dzięki nim pomogłam przywrócić moc i wiarę w głos wielu fantastycznym osobom. Może Twój głos będzie kolejny?