Celestyna D. Osiak – biznescoach, mentor przedsiębiorczych kobiet, Biznes z duszą.
22 października 2018
GŁOS JEST TWOJĄ WIZYTÓWKĄ!
22 października 2018

Czy znasz siłę swojego głosu?

Fantastyczne narzędzie, którym budujemy atmosferę spotkania, rozmowy czy publicznego wystąpienia. Ja teraz też staram się stworzyć taki klimat, byś jeszcze przez chwilę został ze mną Drogi Słuchaczu. Dziś będę mówiła o tym jak ważny jest głos.
Mówca dobrze operujący głosem jest bardziej przekonujący, sugestywny i chcemy go słuchać. Głos jest jedynym instrumentem posiadającym nieprawdopodobną zdolność dostosowywania się do sytuacji w jakiej się znajdujemy. Zauważ, że inaczej rozmawiamy z lekarzem, kiedy chcemy się dowiedzieć - nieco zaniepokojeni - co nam jest. Inaczej będziemy rozmawiali z panią urzędniczką, od której coś zależy i zależy nam, by ona to dla nas zrobiła. Inaczej będziemy mówili do syna, który po raz kolejny porozrzucał śmierdzące skarpetki po całym mieszkaniu. A inaczej będzie brzmiał nasz głos do dziecka tuż przed snem, by poczuło się bezpiecznie i zasnęło. Nasz głos wpływa na to czy ludzie mają do nas zaufanie czy nie. Nasz głos daje wrażenie czy jesteśmy profesjonalni, pewni siebie czy mamy w sobie zaangażowanie i entuzjazm. Ale głos zdradza niepewność, nieprzygotowanie i to też w nim słychać. Głos często mówi jaką mamy pozycję społeczną, a nawet jaki uprawiamy zawód. Ale, co z tego wszystkiego wynika? Otóż jeśli mamy świadomość naszego głosu to wówczas głos staje się naszym mocnym atutem, a w połączeniu z atrakcyjnym sposobem mówienia buduje nasz profesjonalny i pozytywny wizerunek.
Co jest największym wrogiem głosu nuda, nuda , nuda i jeszcze raz nuda. Jeśli ktoś cały czas mówi na jednym tonie, zapominając, że świat ma różne wysokości i można mówić raz wyżej , raz niżej. Jeśli ktoś cały czas mówi w tym samym tempie i zapomina, że można przyspieszyć albo zwolnić – tak jak na autostradzie czyli przycisnąć pedał gazu albo nie. Jeśli ktoś nie moduluje głosu, nie akcentuje czyli nie zaznacza istotnych wyrazów - staje się - dla nas odbiorców, słuchaczy po prostu nudny.
Dzisiaj częstym błędem osób mówiących publicznie jest niedbałość. Chodzi o to, by wypowiadać wyrazy w sposób wyraźny. Chyba, że ktoś świadomie mówi niewyraźnie, żeby go nikt nie zrozumiał.
I na koniec z własnego doświadczenia: osoby, które świadomie zarządzają głosem, swobodnie i sprawnie występują publicznie maję lepiej i lżej w życiu i mają więcej pieniędzy.
Zapraszam do współpracy. Magdalena Wadowska dziennikarka radiowa, trener głosu i komunikacji werbalnej.

Posłuchaj teraz.

Komentarze są wyłączone.